Від Садового до Купрія: яку відповідальність повинні нести ті, хто «хайпує» на війні?

Ні для кого не секрет, що під час воєнного стану громадяни України не повинні поширювати у соцмережах будь-яку інформацію про переміщення ЗСУ, прильоти ворожих ракет тощо. Проте далеко не всі дотримуються цих правил. Причому, мова йде не лише про звичайних людей, які полюбляють викласти «сенсаційні» фото чи відео в Інтернет, а й про високопосадовців, як наприклад мер Львова Андрій Садовий. Він неодноразово публікував відповідну інформацію раніше, ніж це робили офіційні джерела.

Проте нещодавно стався новий скандал, який не обійшов Міноборони. Так, заступниця міністра оборони України Ганна Маляр на своїй сторінці у Facebook закликала не розповсюджувати інформацію про війну в Україні. Вона зробила таку заяву, коментуючи ситуацію, коли нардеп Віталій Купрій та екснардеп Ігор Мосійчук поширили інформацію про військові дії у Херсоні, яку нібито було отримано з “перевірених джерел”. За словами Ганни Маляр, такі дії серйозно шкодять Україні та нашій армії.

Професор Національної юридичної академії ім. Ярослава Мудрого і академік Національної академії правових наук України Степан Гавриш розповів, хто має відповідати за це та яку відповідальність мають нести особи, які розповсюджують подібну інформацію.

Про це він розказав у коментарі для ІА «ПІКА».

Хто в Україні має відповідати за контакти із пресою та висвітлення новин війни?

На превеликий жаль, в Україні ці речі не є внормовані законом. Очевидно, що тут необхідне якесь рішення Ради національної безпеки і оборони, яке має мати відкритий та закритий характер. Вони повинні ввести певну «цензуру» на висвітлення подій, пов’язаних із військовими, бойовими та іншими діями підрозділів нашого війська. Це загальна позиція і норма. Не випадково навіть в інтерв’ю зі студентами з Канади Володимир Зеленський сказав, що держава може не використовувати певні демократичні правила під час війни. Це право країни, яка захищається, і його використовували всі, хто брав участь у будь-якій війні. Це питання національної безпеки, а в епоху соцмереж та месенджерів воно є надзвичайно актуальним. Тому саме Радбез має виступити із заявою, звернутись до суспільства і пояснити, що в цьому плані будуть діяти певні правила. Така практика використовується вже сотні років. Всі офіційні пояснення, які мають об’єктивний характер і яким можна довіряти, має надавати один державний орган. Ніде у світі немає «арестовичів», «подоляків» і їм подібних «рупорів».

Ексклюзивні новини у нашому Телеграм-каналі! ! Приєднуйтесь! https://t.me/pika_net_ua

Яку відповідальність мають нести особи, які оприлюднюють таку інформацію?

Я думаю, що це має бути як адміністративна, так і кримінальна відповідальність. Тобто, від штрафів до реальних термінів ув’язнення, якщо розголошені дані були корисними для ворога або якщо він їх використав проти України. Подібні політики, які мають доступ до такої інформації, повинні бути «під прицілом» правоохоронців у першу чергу. Одна справа, якщо це якийсь блогер, який собі фантазує на камеру, але зовсім інша, якщо це посадовець, який ходить по різних кабінетах, чує різні «інсайди» й таке інше. Це секретна інформація, яка може бути державною таємницею. Тому і тут потрібне правило, що політики не мають права торкатись теми воєнних операцій, дій ЗСУ, постачання зброї тощо. Бо наразі в Україні ми маємо хаос із цим питанням.

Це частково пов’язано із тим, що українська влада справедливо намагається зберегти демократичні правила свого життя, але, як я вже казав, в умовах війни це неприпустимо. Я розумію, що Зеленський хоче зберегти демократичне обличчя, коли йдеться про приєднання України до Євросоюзу, але тут необхідно встановити чіткі правила і жорстко карати за їх порушення.

Більше ексклюзивних новин читайте за посиланням: