«Контрабанда цигарок досягла абсолютного антирекорду. Пора це припинити», – народний депутат Данило Гетманцев
Контрабанда – це незаконне переміщення різних товарів через митний кордон, яке здійснюється без/або з порушенням встановлених процедур. Це також можуть бути товари, перевезення яких є або забороненим, або ж обмеженим на певній території. Сьогодні це явище йде пліч-о-пліч із хабарництвом, корупцією і так званим «кришуванням» на найвищих рівнях влади.
Саме через різного роду контрабанду регулярно страждає державна скарбниця України. Все зрозуміло: виробник, постачальник та продавець працюють «в тіні», ухиляються від акцизного оподаткування і в результаті покупець отримує дешевший товар без акцизних марок. Здавалось би, всім вигідно – покупець платить менше, підприємець заробляє більше. Проте такі схеми не враховують інтересів України, а отже програють усі громадяни нашої держави.
Нелегально ввозити, виготовляти, постачати і продавати можна абсолютно різні товари, та найбільше українська казна страждає від контрабанди пального, алкоголю та тютюну. Саме про останнє сьогодні й піде мова.
За різними підрахунками, через нелегальні цигарки приблизно 12 мільярдів гривень щороку проходять повз бюджет України і осідають у кишенях виробників, постачальників і всіх інших учасників «тіньового» ланцюжку такої незаконної діяльності. Ці гроші могли б витрачатись на лікарні, школи, пенсії та інші речі, які б суттєво покращили рівень життя наших громадян, проте на них формують свої статки приватні особи.
Хто за цим стоїть?
Як розповіли в Державній податковій службі, близько половини усіх нелегальних сигарет належать ТМ Compliment, а це продукція Львівської тютюнової фабрики, передає «Oбозреватель». Придбати цигарки цієї фірми можна в Інтернеті, причому ціна такої продукції буде майже вдвічі нижчою, ніж у звичайних магазинах. Незважаючи на це, власник фабрики Григорій Козловський регулярно заявляє, що працює чесно і є одним із найбільших платників податків на Львівщині.
Серед порушників опинилась також продукція наступних брендів: Marvel, Jing Ling, Lifa, Strong, Marshal, Pull, Urta, UT, Palermo та Basio. Про причетність до так званого «сірого» ринку стверджувати можуть лише правоохоронці, ми ж наведемо декілька цифр та фактів.
ТМ Compliment
Офіційним власником марки виступає депутат Львівської облради та фактичний власник кількох місцевих ЗМІ Григорій Козловський.
Як повідомляє «Oбозреватель», Львівський тютюновий завод, під час розгляду питання щодо «сірого» ринку тютюнових виробів, звинуватили у створенні власного способу ухилення від акцизного оподаткування за допомогою напису “дьюті-фрі” (про саму схему читайте далі).
ТМ Marvel
Ця фірма належить депутату Львівської міської ради віж «ЄС» Олексію Різнику, якого пов’язують із вищезгаданим Григорієм Козловським. Також, Різник є підписантом у “Марвел Інтернешнл Тобакко груп”, керівником якої є його друг і партнер, все той же Козловський. Тобто, за торговими марками, які лідирують за кількістю фальсифікату тютюну, стоять два львівських депутати. Не зайвим буде сказати й те, що Олексій Різник також є юристом, який захищав інтереси Григорія Козловського у суді.
Крім того, як повідомляє преса, Львівська тютюнова фабрика домінує на «чорному» ринку тютюнових виробів У профільному відомстві зазначили, що виробництво компанії включає в себе безпосередньо ЛТФ, Винниківську тютюнову фабрику і ТОВ “Марвелл Інтернешнл Табакко Груп”. Володіє нею все той же львівський бізнесмен Григорій Козловський. ЗМІ також зазначають, що компанія випускає сигарети Marvel під виглядом сигарил, (акцизна марка значно дешевше – в 15 разів), а також Compliment, Jin-Ling. Наприклад, у другому півріччі 2016 року компанія випустила 76,9 млн пачок сигарил. При цьому сигарет було випущено тільки 17,3 млн пачок. За інформацією ЗМІ, в 2016-2018 фабрика взагалі не купувала акцизні марки, що, на думку видання, дозволило їй накопичити дохід і збільшити свою присутність на ринку контрафакту. За даними, Львівська тютюнова фабрика не платить акцизи, маркіруючи продукцію написами “дьюті-фрі”, хоча вона, в основному, продається на вулиці та в інтернеті.
Як працює контрабанда
Схема «Duty Free»
Це найпоширеніша схема серед усієї контрабанди, на яку припадає близько 54% усього нелегального ринку. Фірми, про які ми писали вище, реалізовують товар не лише в магазинах Duty Free, але й в інших точках всередині країни та не сплачують за це акцизи. Все відбувається наступним чином: фабрики виготовляють нелегальну або напівлегальну продукцію, яку потім постачають до точок збуту, де їх реалізовують «з-під поли» за набагато нижчими цінами, ніж підакцизні товари.
Підроблення акцизних марок
В Інтернеті можна придбати сигарети марки Compliment за ціною близько 17 грн. Що цікаво, самих лише податків із однієї такої пачки необхідно сплатити понад 38 грн. (акцизний, ПДВ, з роздрібного продажу). Зрозуміло, що такі ціни можливі виключно за умови якщо це контрафакт, за який не було сплачено податки.
“Судові експерти проаналізували акцизи на пачках сигарет Marshal, Pull, Palermo, UT. За результатами проведеної експертизи було встановлено, що марки акцизного податку виготовлені не на державному підприємстві “Поліграфкомбінат Україна”, що здійснює їх офіційний випуск. Тобто, є контрафактними”, – розповіли в податковій, повідомляє «Обозреватель».
Використання режиму транзиту
Якщо тютюнова продукція перебуває на території нашої держави у режимі транзиту, то вона звільняється від акцизів. Проте такий транзит часто залишається лише у документах і цілі партії тютюнових виробів просто продають без сплати податків.
То який відсоток українських цигарок є нелегальним, чому правоохоронні органи не реагують на контрабанду і що необхідно, аби її побороти? Про це в інтерв’ю для ІА «ПІКА» розповів депутат Верховної ради Данило Гетманцев, який головує у Комітеті ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики. Нещодавно саме цей комітет озвучив нові ініціативи, спрямовані на боротьбу з контрабандою.
- Коли в Україні контрабанда цигарок набула справді великих масштабів?
Сьогодні вертикальна схема контролю контрабанди з боку топ-чиновників є зруйнованою, але сам процес ввезення нелегальних товарів, на жаль, продовжується
Думаю, варто просто розібратись, що таке підакцизні товари і в чому полягає їхня специфіка. А вона у тому, що за умови легального продажу таких товарів, їхня вартість є набагато вищою. Сума акцизу і податків, які нараховуються на підакцизний товар, є більшою, ніж собівартість такого товару. Саме тому підприємцям вигідно ухилятись від такого оподаткування у будь-який зручний спосіб, у тому числі шляхом нелегальних продажів та контрабанди.
А що стосується України, то ми можемо стверджувати, що у нас показники контрабанди завжди були високими. Причому, сама контрабанда мала різні ознаки. За часів Януковича вона реалізовувалась у доволі великих обсягах, але була підконтрольною так званим “бек-офісам”. Я маю на увазі людей, які організовано все контролювали, діючи в узгодженні з державою. За президентства Петра Порошенка все було так само, але конструкція була дещо іншою. Сьогодні ж вертикальна схема контролю контрабанди з боку топ-чиновників є зруйнованою, але сам процес ввезення нелегальних товарів, на жаль, продовжується.
- Яка частина підакцизних товарів зараз перебуває «у тіні»?
Фактично Україна провалила боротьбу із нелегальним ринком підакцизних товарів за всіма напрямками. Я маю на увазі і пальне, і тютюн, і алкоголь. Від збільшення акцизного податку казна не отримує додаткових надходжень. Через інтернет ми можемо абсолютно спокійно купити цигарки чи алкоголь без акцизних марок. Та навіть у центрі Києва ми можемо придбати пачку цигарок за 20 грн., коли мінімальне податкове зобов’язання становить 29 грн. Про що тут можна говорити?
Нещодавно проводилось дослідження цього ринку і було виявлено, що 12% всієї продукції є нелегальними, а це немало. Такого не було навіть за часів Януковича. А причиною, на мою думку, є абсолютна бездіяльгість правоохоронних органів.
- Скільки грошей втрачає українська казна через контрабанду цигарок?
Україна втрачає понад 12 мільярдів гривень щороку
Є різні розрахунки, які визначають обсяг коштів, які проходять повз бюджет України у зв’язку із контрабандою. На мою думку, загальні втрати, які несе наша казна, приблизно дорівнюють 50-100 мільярдів гривень на рік. Володимир Зеленський говорив про 300 мільярдів, проте я думаю, що це трохи забагато. Знову ж таки, є різні розрахунки, але я був би більш стриманим, коли ми говоримо про потенціал припинення цього правопорушення.
Якщо ж говорити конкретно про те, які кошти йдуть повз бюджет суто через нелегальні цигарки, то згідно наших розрахунків (ми проводили спеціальне дослідження), через нелегальний ринок тютюну Україна втрачає понад 12 мільярдів гривень щороку.
- Розкажіть детальніше про схему «Duty free»…
Починається все із нелегального виробництва. Є заводи, які системно виробляють нелегальний тютюн і відповідну продукцію. Також є підприємства, які частково працюють легально, а частково ні. Такі заводи потім розповсюджують свою продукцію через місця нелегального продажу. Ці точки також можуть бути як і повністю “темні”, тобто нелегальні, так і так звані “сірі”, тобто частина продукції є легальною, а частина ні. Наприклад, на прилавку може знаходитись лише легальний товар, а покупцю вони видають контрабандний. Це так звана схема “duty free”, коли постачання товару відбувається у митний магазин. Такий магазин начебто продає цей товар споживачам (а фактично списує його) і потім такі цигарки якимось чином продаються у Києві, Львові і будь-якому іншому місті України.
Схем насправді є дуже багато. Вони є “чорні” та “сірі”, але у будь-якому випадку, якщо ми хочемо боротись із цим явищем, то це повинна робити Державна фіскальна служба, яка наразі бездіє. Ми на це звернули увагу на передостанньому засіданні нашого комітету і визнали незадовільною діяльність правоохоронних органів у питаннях протидії контрабанді.
Що стосується перетину кордону із таким товаром, то тут ситуація дещо інша у порівнянні з іншими підакцизними товарами. Річ у тім, що ми є країною-експортером нелегального тютюну. Іншими словами, це ми возимо у Європу нелегальні цигарки, а не вони до нас. Тому, оскільки ми не імпортуємо їх, то наш бюджет несе менші втрати на цьому. Проте, безперечно, вони є у зв’язку із тим, що ці цигарки нелегально виготовляються на території України.
- Які найбільші фірми займають виробництвом контрабандних цигарок?
Вони всім відомі, про них знають правоохоронні органи, податкова і чимало пересічних громадян.
- До речі, про правоохоронні органи: чи було їм відомо про такі масштаби контрабанди і чому, на вашу думку, вони досі не реагували?
Ми досягли абсолютного антирекорду із нелегальним тютюном за всю історію України
Ясна річ, всі все знали. Такі речі як контрабанда, через яку держава щороку втрачає по 12 мільярдів гривень, не можуть бути не помічені правоохоронними органами.
Чому вони досі нічого не зробили? Я думаю, що тут вся справа у тому, що наші правоохоронці банально не мали бажання за це взятись. Парламентський контроль не повинен супроводжувати, а тим більше «переставляти ноги» правоохоронцям, щоб ті змогли ходити чи просто рухатись. На жаль, ми були вимушені цим зайнятись, бо нічого по цьому питанню у нас не робиться і сьогодні ми досягли абсолютного антирекорду із нелегальним тютюном за всю історію України. Це, між іншим, теж дослідження нашої організації.
Тобто, я думаю, що це просте небажання щось робити. Я знаю, що не було жодних наказів нашим правоохоронним органам «зверху», аби вони нікуди не втручались, це просто небажання. Ясна річ, я не можу з упевненістю говорити про їхні мотиви без відповідного фактажу чи доказів, але суспільству байдуже, чи це є непрофесійність, чи лінощі, чи корупційна змова — результату немає і це головне.
- Кому сьогодні найбільш вигідна контрабанда цигарок?
У першу чергу заробляють ті, хто такий тютюн і цигарки виробляє. Тобто, підприємці, які володіють такими заводами, найбільше “гріються” на цьому. По-друге, заробляють ті, хто це постачає до точок продажу. По-третє, це вигідно тим, хто продає таку продукцію, оскільки вони її купують за заниженими цінами. Коротше кажучи, заробляють усі ланки цього ланцюга окрім держави і, як наслідок, окрім суспільства. Всі ці кошти просто йдуть повз казну і осідають в кишенях корупціонерів.
- Як боротись із контрабандою цигарок?
Не треба вигадувати бозна-що, у нас є все необхідне для боротьби з контрабандою і ми змусимо правоохоронців виконувати свої обов’язки
Для цього нам не потрібні ні законопроекти, ні інші подібні речі. У відповідних органів влади, які мають займатись цими питаннями, є достатньо повноважень, аби припиняти такі правопорушення.
Треба просто відкривати кримінальні провадження, є слідчі, є стаття Карного кодексу України про ухилення від оподаткування і так далі. Ці служби просто ідуть на заводи, усе ретельно перевіряють і припиняють їхню діяльність у разі виявлення там тих чи інших правопорушень. Таким чином ми зможемо розірвати весь ланцюг виробництва, постачання і продажу контрабандних товарів. Це все прописано в наших законах, не треба вигадувати бозна-що. У нас є все необхідне для цього. Немає, щоправда, волі до цього у самих правоохоронців, але ми зробимо так, що результат буде. Ми змусимо їх виконувати свої обов’язки, не сумнівайтесь в цьому.
- Які ще закони чи заходи необхідні, аби побороти контрабанду?
Думаю, якщо правоохоронці будуть належно працювати, цього буде достатньо. Ми і так зробили все необхідне: ввели наджорстку систему контролю щодо пального і спирту. Далі вже податкова разом із правоохоронцями має діяти від себе. Також, із 1 січня 2022 року почне діяти закон про фіскалізацію, тому і тут далі слово за виконавчою владою, яка не дуже поспішає виконувати такі рішення Кабміну. Саме тому ми і вимушені втручатись у їхню роботу.