«Де російська мова – там і росія»: чому москва не розглядає захід України як сферу свого впливу?

«Адєсса рускій горад», «Крим наш», «вазьмьом Кієв за два дня» і «нас будут встрєчять как асвабадітілєй» – ці та інші відверто хворі наративи російської пропаганди, на жаль, добре відомі усім. Але переважно вони всі стосуються сходу та півдня України. Навіть коли кремлівські пропагандисти ротом «бомблять Лондон», про західну Україну вони говорять зовсім по-іншому.

Так, навіть найбільш «відбиті» працівники російських ЗМІ набагато рідше розповідають про підкорення Львова, Івано-Франківська, Луцька чи Тернополя. Ці території у їхніх «промовах» завжди як не «області Польщі», то «нова українська республіка» чи щось схоже. Ще доволі часто фігурує варіант із фізичним знищенням Галичини. Тобто, навіть найбільш затяті пропагандисти завжди розуміли, що із заходом України їм буде складно. Як же вони, мабуть, здивувались, коли східні Харків, Маріуполь і Херсон також довели, що це українські міста…

То чому російська пропаганда рідко розглядає захід України як сферу свого впливу? Про це журналісту ІА «ПІКА» розповів громадський діяч та кандидат історичних наук Микола Посівнич.

Чому навіть найгірша російська пропаганда набагато рідше розглядає захід України як територію власного впливу, ніж схід?

Де українську мову вважають рідною, там є найбільший опір всьому російською

Справа у тому, що росія досі «сповідує» старий ідеологічний принцип, за яким «гдє рускій язик, там рассія». Навіть якщо глянути на карту поширення української мови, то де її вважають рідною, там є найбільший опір всьому російською. І навпаки: ті території, які рф захопила (Донбас і Крим), найменше опирались цьому і там завжди російська була рідною. Тому вони й «намалювали» собі карту, де назвали ці землі «ісконно рускімі», а українців тут нібито просто поселили, бо ленін їм подарував землі.

  • Які території України росія вважає «своїми» та який статус вони б мали у складі рф?

Мова йде про східну частину України, щонайменше до річки Дніпро. Про це найбільше говорили усі російські пропагандисти. Для ворога ці землі – «новоросія». Зверніть навіть увагу, що наша залізниця називається «Південно-західною», типу в складі рф. Тому путін та будь-який інший «православний комуніст» бачить цю землю у складі росії, причому не грає ролі, в якій саме – чи то царська росія, чи то більшовицька, чи путінська. Імперський наратив присутній всюди.

А от захід України – це для моск#лів «зіпсований» австрійцями, німцями, поляками і Європою край. Тут українці – це вигадка австрійського генштабу. Тому вороги вважають жителів нашого заходу «зазомбованими» і кажуть, що тут неможливо вести діалог. Навіть оцей «знаменитий» репортаж на російському сайті «РИА Новости» «Що робити з Україною?» не сказав нічого нового – там йшлось про «денацифікацію» і «змушування до миру», якщо коротко.

  • Чи грає роль греко-католицька релігія, яка найбільше поширена на заході України?

Московські попи – авторитети для народу і «рупори кремля»

Так, безпернечно, це «класика жанру». Православна церква росії завжди була під «государем», чи це був іван грозний, чи петро перший, чи навіть сталін. Тобто, ця спільнота завжди підтримувала самодержавство. Церква споконвіку благословляла російські війська на війну та мародерство і навіть сьогодні патріарх кіріл заявив, що це «священна військова операція в Україні». Про що тут ще можна говорити? Тому християнські чесноти – це зовсім не про російську церкву.

Крім того, ми маємо багато прикладів, де під рясами московських попів ховались шпигуни, зрадники, інформатори і навіть особи, які коригували вогонь росії по мирному населенню в Україні. А ще у них є вплив на людей, бо вони авторитети для народу. Тому можна стверджувати, що вони теж «рупори кремля».

А на заході України в основному або греко-католики, або православні Київського патріархату. Це означає, що сюди важче влізти шпигуну чи тим більше «зомбувати» людей на проповідях.

  • Чому росіяни так дико поводяться на окупованих територіях?

Ми сьогодні дуже гостро реагуємо на безчинства у Бучі, Гостомелі, Василькові та багатьох інших містах України, які певний час були під окупацією. Звісно, це зрозуміло – ворог займався там звірствами і порушив масу законів ведення війни. Але це, на жаль, притаманно російській орді. Пригадайте Батурин, де була знищена гетьманська столиця. Там теж просто різали непокірних українців. Так само і в XVIII столітті, коли муравйов наступав на Київ із мародерством й вбивствами. Тому тепер нічого не змінилось і в їхній уяві йде боротьба двох цивілізацій – хліборобської та скотарської.

З іншого боку головна їхня традиція – це упокорення і зневаження свого ворога. Це не є цивілізована, європейська лицарська традиція, де завжди була повага до ворога, а просто варварський підхід. Навіть пригадайте перехоплені розмови окупантів, які відкрито говорили, що вони їдуть «ґвалтувати хохлушок», грабувати і мародерити. Так само і їхні покинуті машини – це принцип скотського поводження як із власними солдатами, так і з командирами. Це як набіг орди, а не завоювання лицарів.

А ще пригадайте, як москва вирізала свій же Новгород, який не хотів коритись центральній владі. Та саме було з Астраханню та Казанню, де з людьми чинили подібне. Це яскравий приклад їхнього ментального недугу. Тобто, нічого нового тут немає, просто у нас є історична «амнезія» і ми забули, що насправді робили «рускіє».

Ексклюзивні новини у нашому Телеграм-каналі! ! Приєднуйтесь! https://t.me/pika_net_ua

  • Чи зупиниться моск#ль у своїх планах щодо захоплення сходу України?

росія хоче знищити всю Україну

Ні. Хоч вони й розуміють, що на заході їм буде складніше, все одно вони вважають всю Україну своєю сферою впливу. Для них, як не дивно, не грає ролі, це російськомовна людина чи україномовна – вони вбивають усіх. Харків, Чернігів, Маріуполь – ці міста говорять російською, але це не зупинило москву. Тому можна зробити висновок, що росія просто хоче знищити всю Україну. Ми це чуємо із заяв самого путіна та його блазнів типу кадирова і жиріновского. Про що не може заявити «цар», те він озвучить через них без зайвої дипломатії та «загортання в папірці».

  • Чи можна було якось уникнути цієї війни?

Ні, бо останні 20 років росія до неї готувалась. Про це свідчить, наприклад, дегуманізація українців: ми для них вороги, «бандери», вбивці, нацисти і загроза росії. Крім того, ми бачимо, що сьогодні приблизно 80% росіян підтримують путіна і так на росії було завжди, бо до 85% жителів там були кріпаками, тобто в рабстві. Це холопи, які служили царю і належали власникам-боярам. Тому якщо «цар» захотів війни, то він її розпочне і обов’язково отримає підтримку своїх рабів.

Роман Гурський, ІА «ПІКА»